A Magyar Elektrotechnikai Egyesület Világítástechnikai Társasága (VTT) és az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara idén is közösen biztosított bemutatkozási lehetőséget a világítástechnika területén végzős hallgatóknak. A több mint három évtizedes múltra visszatekintő Borsányi–Lantos Hallgatói Ankéton a BSc, MSc és szakmérnöki képzésben végzett fiatal kollégák ismertették legújabb kutatási eredményeiket és diplomamunkáikat. Az elhangzott előadások a szakma aktuális kihívásaira – köztük az ipari, a köztéri és a speciális növényvilágítási rendszerek korszerűsítésére – keresték a mérnöki megoldásokat. Az alábbiakban részletes összefoglalót olvashatnak a rendezvény szakmai programjáról, a neves tagokból álló Díjbizottság döntéseiről, valamint a házigazda intézmény és a támogató ipari partnerek együttműködéséről.
A világítástechnika hazai oktatásában és szakmai életében évtizedek óta kiemelt eseménynek számít a végzős hallgatók bemutatkozása. A MEE Világítástechnikai Társaság (VTT) szervezésében idén június 19-én megrendezett Borsányi–Lantos Hallgatói Ankét hűen követte ezt a több mint harmincéves hagyományt. Az eseménynek idén az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara (ÓE KVK) biztosított méltó környezetet a Tavaszmező utcai kampuszában.
A rendezvény nem csupán egy szakmai konferencia, hanem a tudományos szféra, a tehetséges diákság és a gazdasági-ipari szereplők kulcsfontosságú találkozóhelye. Kiváló alkalmat nyújtott arra, hogy a jövő mérnökgenerációja közvetlenül is bemutatkozhasson a szakmai közösségnek.
A konferenciát a szervezők és a vendéglátók nevében elhangzott beszédek nyitották meg. Schwarcz Péter, a Világítástechnikai Társaság elnöke köszöntőjében méltatta a rendezvény folytonosságát, és kiemelte a VTT elkötelezettségét a fiatal tehetségek felkarolása iránt. Hangsúlyozta, hogy az iparág gyors technológiai fejlődése folyamatosan megköveteli a friss, innovatív mérnöki látásmódot.
A házigazda nevében Dr. Németh István, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karának dékánja köszöntötte a megjelenteket. Beszédében örömét fejezte ki, hogy a kar adhat otthont ennek a rangos eseménynek. Rámutatott, hogy az ÓE KVK kiemelten kezeli a világítástechnika oktatását, és a karon folyó munka minőségének záloga az az országosan is egyedülálló, korszerű világítástechnikai laboratórium, amellyel az intézmény rendelkezik. A dékán üdvözölte a jelen lévő ipari partnereket is, kiemelve, hogy az egyetem és a piacvezető vállalatok szoros kapcsolata alapozza meg a hallgatók piacképes tudását.
A konferencia szakmai programja a levezető elnök, Mertli Ferenc (a VTT alelnöke) koordinációja mellett zajlott, akinek elhivatott munkájáért a szervezők külön köszönetet mondtak.
A közönség és a szakmai zsűri egyaránt egyetértett abban, hogy a kiválogatott prezentációk kivételesen magas színvonalat képviseltek. A hallgatók az elméleti hátteret és a gyakorlati megvalósítást bemutató előadásaikhoz rendkívül igényes, vizuálisan és tartalmilag is professzionális prezentációkat készítettek. Külön dicséret illeti a fiatal kollégákat a fegyelmezettségükért: valamennyien mérnöki pontossággal tartották be a rendelkezésre álló időkeretet. Az előadásokat követő diszkussziók során a hallgatók bizonyították igazi felkészültségüket, a közönség és a szakma soraiból érkező komplex, sokszor provokatív kérdésekre is tűpontos, szakmailag mélyen megalapozott válaszokat adtak.
Az előadásokat követően a rangos tagokból álló Díjbizottság vonult vissza, hogy értékelje a látottakat és hallottakat. A bizottság elismert iparági és egyetemi szakemberekből állt, akik hosszas, alapos és részletekbe menő tanácskozás során alakították ki a végső sorrendet. A testület tagjai voltak:
- Molnár Gábor, Signify Hungary Kft., Key Account Manager of Consumer Lighting
- Prof. Dr. Molnár György, az Óbudai Egyetem egyetemi tanára
- Schwarcz Péter, a VTT elnöke
- Szabó Renáta, a Tracon Budapest Kft. termékmenedzsere
- Szegszárdi Zoltán, a Ledvance Kft cégvezetője és egyben az Magyar Világítástechnikáért Alapítvány (MVA) kuratóriumának elnöke
- Zalka Ádám, a Rábalux Zrt. Termékfejlesztési, beszerzési és minőségbiztosítási igazgatója
A konferencia színvonalas lebonyolításához, valamint a hallgatók motiválásához elengedhetetlen támogatást nyújtottak a szektor meghatározó vállalatai. A támogató cégek és az MVA nemcsak szakmai jelenlétükkel emelték az Ankét fényét, hanem nagyvonalú felajánlásaikkal ők biztosították a nyertesek részére a rendkívül értékes tárgyjutalmakat és díjakat is.
A Díjbizottság döntése alapján a következő hallgatói munkák részesültek elismerésben:
- I. díj: Simkó Attila (ÓE KVK, világítástechnikai szakmérnök). Dolgozat címe: Sportlétesítmény adaptív LED világítási rendszerének modellezése egy mesterséges intelligencia alapú vezérlési lehetőség bemutatásával
- II. díj: Koscsó Balázs (ÓE KVK, világítástechnikai szakmérnök). Dolgozat címe: MAVIR Toponár 400/132 kV-os alállomás térvilágítás rekonstrukciója
- III. díj: Lipák Gyula (BME VIK villamosmérnök MSc). Dolgozat címe: LED-es növényvilágítás hőmérsékletfüggésének kompenzálása
- Különdíj: Margitai Attila (ÓE KVK, világítástechnikai szakmérnök). Dolgozat címe: Egyedi világítótest konstrukciója budapesti aluljárók felújításához
- Különdíj: Kovács Balázs (ÓE KVK, villamosmérnök BSc). Dolgozat címe: Robbanásbiztos világítás tervezése ipari környezetbe
A VTT elkötelezett a fiatal tehetségek és a pályakezdő szakemberek integrációja mellett, ezért valamennyi előadónak egy éves tagdíját átvállalta, bízva benne, hogy a tagsággal kaput nyit és motivál a hazai világítástechnikai szakma vérkeringésébe, szakmai rendezvényeinkre és a közös mérnöki gondolkodásba való becsatlakozásra.
A konferencia hivatalos része a záróbeszédekkel ért véget, amelyeket szintén Schwarcz Péter VTT elnök és Dr. Németh István dékán tolmácsoltak a jelenlévők felé.
Dr. Németh István dékán zárszavában ismételten megerősítette, mekkora öröm és büszkeség volt az egyetem számára a társszervezés. Kijelentette, hogy a Kandó Kar a következő alkalommal is teljes szívvel és nyitott kapukkal fogja várni a Hallgatói Ankétot. Hangsúlyozta, hogy a konferenciát támogató világítástechnikai szakmai partnerek jelenléte és szerepvállalása kulcsfontosságú, és bízik abban, hogy a most tapasztalt összefogás egy gyümölcsöző, hosszú távú stratégiai együttműködés kezdete.
A rendezvény zárásaként a szervezők állófogadásra invitálták a résztvevőket. A kötetlen hangulatú eseményen a VTT tagjai, szakmagyakorló látogatók, az ipar képviselői és a díjazott hallgatók egyaránt megoszthatták egymással tapasztalataikat, elindítva ezzel új szakmai-baráti kapcsolatokat és jövőbeli közös együttműködéseket. A Borsányi–Lantos Hallgatói Ankét 2026-ban is bebizonyította, hogy a magyar világítástechnika professzionális, felsőfokú művelésében milyen nagy szerepe van az utánpótlás képzésének és a frissen végzett fiataloknak.
(Dr. Nádas József)

