Villamosmérnök BSc szak ismertetése
Villamosmérnök alapképzés (BSc) a Kandó Karon
Az automatikusan működő, programozható háztartatási eszközök, az üzletek automatikusan nyíló-záródó üvegajtói, a lakások épületek riasztó-tűzjelző készülékei és az ipar területére térve az automatizált gyártósorok villamos-számítógépes vezérlése az automatika, automatizálás mérnöki ismereteivel valósíthatók meg.
Környezetünk fontos része a villamos berendezéseket működtető villamos energiaellátás biztonságos szolgáltatása, az energia előállítása és a felhasználókhoz vezetékeken történő szállítása, magas szinten automatizált felügyelettel. Ennek a szakterületnek a neve villamos energetika.
Az előzőekben felsorolt szakterületek alapjait, eszközeinek korszerűségét az elektronikai alkatrészek határozzák meg. Az analóg és digitális áramkörök, a mikroprocesszorok működésével, alkalmazásával több tárgy keretében ismerkednek meg a hallgatók. A villamos szakma bármely területére tekintünk, a megoldandó feladatok alapja a méréstechnika, a mérési módszerek és helyes mérési eszközök megválasztásának ismerete. Informatikai ismereteket, elsősorban alkalmazott informatikai ismereteket ma már egyetlen mérnöki tevékenység sem nélkülözhet. Ez különösen érvényes a villamosmérnöki szakmára, amelynek eszközeit, termékeit már jelenleg is döntő mértékben mikroprocesszorok vezérlik (pl. mobiltelefon, lakásriasztó, robot-hajtás). Hallgatóink informatikai ismereteiket az alapozó informatika tárgyban és a felsőbb évfolyamokban a szaktárgyakba beépítve sajátíthatják el.
A szakon az alapozó természettudományi és szakmai törzstárgyi ismeretek elsajátítása után a hallgatók az alábbi specializációk közül választva folytathatják tanulmányaikat:
- Automatizálási,
- Infokommunikációs technológiák,
- Információ-technológiai rendszerek,
- Mikroelektronika és technológia,
- Műszer-automatika,
- Villamos-energetika
Képzési formák (tagozatok):
- Nappali,
- Levelező
- Távoktatási
A képzés tartalmát a villamosmérnöki képzést folytató valamennyi felsőoktatási intézmény számára kötelezően előírt keretek alapján a "VILLAMOSMÉRNÖKI SZAK TANTERVE" foglalja magába. A mintatantervi táblázatok specializációnként és tagozatonként az alábbi weboldalakon tekinthetők meg:
https://kvk.uni-obuda.hu/kepzesek/bsc/tantervek
A tanmenet rövid leírása
Az "ideális" hallgató a mintatanterv szerint haladva folytatja tanulmányait. A mintatanterv első három szemeszterében minden hallgató, függetlenül attól, hogy melyik telephelyen tanul, azonos tantárgyakat vehet fel. A mintatanterv specializációnként tekinthető meg a honlapon. Az első három szemeszterben eltérés csak a telephelyet jelölő kódokban van. A harmadik félév lezárása után az előtanulmányi követelményeket teljesítő hallgató specializációt választhat, függetlenül attól, hogy melyik telephelyen végezte az előző féléveket.
A negyedik félévben a hallgatók már többségében a választott specializáció közös tantárgyaiból állítják össze órarendjüket, a specializáció mintatanterve szerint.
Az ötödik félévben a specializáción belül egy kötelezően választható tantárgycsoportot (modult) kell minden hallgatónak választania.
Az "ideális" hallgató (reméljük, ők lesznek egyre többen) a mintatanterv szerint haladva hét félév után sikeresen befejezi tanulmányait, azaz minden tárgy követelményét teljesítve megszerzi a 210 kreditet, és a szakdolgozat elkészítése és beadása után készül a záróvizsgára. A záróvizsgán a Záróvizsga Bizottság előtt a hallgató megvédi a szakdolgozatát és vizsgázik a tantervben előírt záróvizsga-tárgyakból.
A nyelvi követelményeket teljesített és sikeres záróvizsgát tett hallgató a Diplomaátadó ünnepségen veheti át oklevélét.